Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHORVATSKO - ČEŠI DOBÝVAJÍ JADRAN

25. 6. 2008

Kdo by se nikdy nepodíval do Chorvatska? Toto oblíbené rekreační místo Čechů je těmto turistům otevřeno. Existuje mnoho krásných oblastí, mezi nejhezčí pobřežní oblasti však patří Dalmácie. A z Dalmácie je nejhezčí ta jižní, jelikož se v ní nachází populární Dubrovník. Dodnes si pamatuji, jak se tam naši sousedi z hotelového pokoje vydali autem - v sobotu, ve vedru, s osmiletou holčičkou se táhli asi 120 kilometrů. Večer se vrátili zplavení, rudí od sluníčka a zpocení jak myši ve výhni. Přesto přese všechno byli moc rádi, že Dubrovník viděli. Dubrovník ovšem není to jediné, co Chorvatsko proslavilo. Málokdo ví, že v Chorvatsku se natáčel populární, nezaměnitelný, nesmrtelný, jedinečný, úžasný, no prostě Vinetou. A to v národním parku Plitvická jezera. Bylo také zjištěno, že kolem Chorvatska je největší koncentrace soli na Jadranu. Toho využívá mnoho městeček. 

Když jsem se před jednou kamarádkou zmínila, že jsem o prázdninách byla v Chorvatsku, zasmála se. Sama byla v Tunisu. Já sice ještě v Tunisu nebyla, ale myslím, že tak přátelští, srdeční a šikovní Tunisané nejsou. Takoví jsou Chorvaté. 

Z Chorvatska se mi nejvíce líbilo ve Střední Dalmácii. Navštívila jsem městečko Brela. Kdo nezná, napovím. Je to nejseverněji ležící město Makarské riviréry. Jižnějí jsou třeba Baška Voda, Baško Polje a Makarska. Brela mě uchvátila neuvěřitelným vyrovnaným životem, jakoby snad turisté ani neexistovali. Poloprázdné pláže, spoustu úžasných obchodů a restaurací, nádherná architektura a dokonce přírodní rarita - na balvanu v moři, který nemá žádné spojení s pevninou, vyrůstá zdravý les. Baška voda a tak dále jsou města téměř bych řekla špinavá, se záplavou turistů. To Brela nezná a doufám, že od toho zůstne uchráněna. Leží mimo dopravní tepny, proto bude pro samotnou tichou brelskou skořápku, aby to tak zůstalo. Navěky.     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář